Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi Hazırlama Programı ile moda dünyası daha zevkli

Dergi Hazırlama Programı ile moda dünyası daha zevkli

Günümüzde moda bloggerlarının sürekli içerik üreterek ayakta kaldıkları ortada. Eğer içerik üretmiyorsanız takipçi sayınız azalıyor ve sosyal medyadaki gücünüzü kaybediyorsunuz. Bunun yanı sıra, içeriklerinizin de ilgi çekici ve farklı olması bekleniyor.

Bu nedenle moda bloggerı olmak da artık ciddi bir iş ve dikkat edilmesi gereken bir sürü konuyu beraberinde getiriyor. Ben de bir moda bloggerı olarak içerik üretimine çok önem veriyorum.

Yıllardır kendi içeriklerimi üretirken kendime sorduğum soru hep aynı: Bu içeriği ben olsam beğenir miydim? Ya da bu içerik gerektiği kadar ilgi çekici mi? Bu tür sorularla boğuşur ve her gün yeni içerik üretim platformları keşfetmeye çalışırken, kendime uygun bir dergi hazırlama programı bulmaya karar verdim ve YUMPU Publishing’u keşfettim.

Arayışlarım sırasında Joomag ya da Issuu gibi birçok program da denedim. Amacım; hem içeriklerimi ekleyebileceğim hem de videolarımı rahatlıkla yükleyebileceğim, hatta kendi koleksiyonumdan satış yapabileceğim kolay bir dergi hazırlama programı bulmaktı.

Bu arayışım uzun sürmedi. Sonunda, karşıma YUMPU Publishing çıktı. Bu web sitesi üzerinde istediğiniz şekilde bir dergi ya da online yayın oluşturabiliyorsunuz. İlk kullanmaya başladığım andan itibaren ne kadar kolay olduğunu fark ettim. Ama benim için asıl önemli olan şey kesinlikle tasarım aşamasıydı. Tasarımla ilgili hiç bilgim yok. Bir dergi ya da broşür tasarlamayı hiç bilmiyorum ve bu konuda da bir tasarımcı tutabilecek bütçeye sahip değilim.

Bu nedenle kullandığım programın kendi tasarımının çok gelişmiş ve iyi olması beklentisindeydim. YUMPU Publishing’un dergi hazırlama programı bu konuda beni çok memnun etti. Birçok farklı tasarım seçeneği var ve hepsi de moda dergisi için çok uygun tasarımlar.

Tüm tasarımların özgün ve kendine özel bir tarzı var. Bu da çok tatmin ediciydi. Kıyafetlerin ve aksesuarların orijinal ve iyi durmasını sağlayan en önemli şey iyi bir tasarımdır. Yıllar içinde bir moda bloggerı olarak bunu öğrendim ve bu nedenle de gönül rahatlığıyla kullandığım bu programı herkese önerebildim. Tasarım konusunda diğer programlardan gelişmiş ve tamamen ücretsiz.

Böylece herhangi bir şekilde bütçemi aşmadan istediğim gibi ilerleyebildim. Benim için önemli olan bir diğer husus, kendi markamı yani kimliğimi derginin içine yansıtabilmekti.

Bu dergi hazırlama programı gerçekten ihtiyacım olan her şeyi bana verdi diyebilirim. Yıllardır kendime özel bir kimlik ve tarz geliştirdim ve bunun da hazırladığım tüm içeriklerde öne çıkması için çabaladım. Bu programda da bundan ödün vermedim. Kendi tasarımımın içine istediğim şekilde kimliğimi ve markamın tasarımını ekleyebildim.

İçerikleri çeşitlendirmek: video ve ses

Bir diğer önemli unsur da röportajlar ve videolar. Dünyanın dört bir yanında düzenlenen moda haftaları ve yeni çıkan tasarımları yazı ile değil daha çok video ile tanıtıyoruz.

Bu önemli bir içerik alanı. Video günümüzde her şeyin önüne geçti ve içeriklerin tanrıçası oldu bana göre. Özellikle de moda bloggerlarının tüm yaşantıları videolar üzerine dönüyor. Ben de her ne kadar birçok blogger kadar profesyonel olmasam da birçok video içeriği hazırlıyorum.

Videolarımı hazırlarken titiz davranırım. Bu nedenle bunları bir içerik olarak yerleştirirken de aynı titizliği aradım. Dergi hazırlama programı bu konuda çok kullanışlı. İstediğim videoyu, istediğim uzunlukta yerleştirebiliyorum. Hiçbir format bozulması ya da herhangi bir sorun çıkmıyor.

Rahatlıkla ve kolaylıkla yerleştirdiğim videolarım tasarım içinde de çok iyi duruyor. Videolarımı bazen röportajlar, bazen de ses kayıtları ile destekliyorum. Bazen müzik de ekliyorum. Bu şekilde daha etkili bir içerik öbeği oluşturmuş oluyorum.

Moda bloggerları genellikle elbiseler ve ayakkabılar konusunda çok hassastır çünkü bu parçalar eğer iyi görünmezse tasarım açısından tatmin edici olmaz. Bu nedenle yerleştirdiğim her görselin iyi görünmesini ve mümkün olan en kaliteli görsel potansiyeline ulaşmak istedim.

YUMPU Publishing bunu da sağladı. Dergim bittiğinde karşımda gerçekten profesyonel olarak hazırlanmış kişisel bir moda yayını duruyordu.

Ne kadar çok moda dergisi var malum… Ben dergimi, mümkün olabilecek en kişisel haliyle yansıtmak istedim. Bana en uygun yayını yaratmak istedim ve bu nedenle de seçimimi doğru yönde kullandığımı düşünüyorum.

Dergi hazırlama programına dair bazı detaylar

Bu programı kullanırken herhangi bir tasarım bilginizin olmasına gerek olmadığını belirttim. Aynı zamanda teknik bilgilere de ihtiyacınız yok.

Şu ana kadar hep duyduğum bazı şeyler var ve herkes sürekli aynı şeyleri soruyor: Peki beni tüm internette nasıl bulacaklar? YUMPU Publishing, bu konuda da çok aktif çalışan bir program. Dergi hazırlama programında arama motoru optimizasyonu mevcut. Yani, SEO denilen o efsane terim. Nedir bu? Sizin girdiğiniz arama kelimeleri sayesinde herkesin sizin içeriklerinize ulaşabilmesidir.

Bizim işimizde bu çok önemli bir unsur. Nerede, ne zaman, ne aranırsa aransın, arama sonuçlarında öncelikli olarak çıkmayı hedefleriz. Bu nedenle de bu programın SEO konusunda gelişmiş bir yazılım olması çok hoşuma gitti. Girdiğim arama kelimeleri sayesinde daha çok ziyaret edildim ve daha hızlı ulaşılabilir oldum.

Bunlar dışında, hazırladığım içeriği doğrudan bir yere yerleştirebilmek ve bu konuda sorun yaşamamak da benim için önemli. Örneğin, dergimi hazırladım, YUMPU Publishing sitesinde 20 milyondan fazla kullanıcı var ve onlara direkt ulaşabiliyorum ama ya sosyal medyadaki takipçilerime… Onlara ulaşmam her şeyden daha önemli.

Bu dergi hazırlama programı sayesinde dergimi rahatlıkla istediğim sosyal medya platformunda paylaşabiliyorum. Pinterest, Facebook, Twitter ve dilediğim onlarca sosyal medya programına uyumlu olan bu program şu ana kadar beni hiç yanıltmadı. Yerleştirdiğim anda çok hoş bir görüntü veriyor ve sayfadaki duruşu sayesinde herkesin tıklamasına neden oluyor.

Tüm bunları yaparken, bu içeriği istediğim web sitesine de yerleştirebiliyorum. Dergimi oluşturur oluşturmaz bir linke sahip oluyorum ve bu linki istediğim alanda kullanabiliyorum.

Böylece aktif bir paylaşım ağı yaratmış oluyorum. Bu benim için önemli bir unsur çünkü en önemli şey takipçilerime doğru kanallardan ulaşmak. Arada sırada bazı sadık takipçilerime mailing de yapıyorum.

Bu konuda da hiç zorlanmadan tüm içeriği mail aracılığı ile aktarabiliyorum. Eskiden böyle şeyler yapmak hep problemdi çünkü genel olarak görsel alanda problemler çıkıyordu ama artık bunu aştık.

Dahası, tüm bunları yapabilmek için yapmam gereken tek şey bir hesap açmak (bu sadece bir dakikamı aldı) ve programa PDF formatındaki içeriğimi yüklemek.

Bu programı kullanmak çok kolay. Tek yapmam gereken şey içeriğimi tutup sürüklemek ve böylece birkaç dakika içinde harika bir dergiye sahip oluyorum.

Derginin içinde verdiğim farklı linkler ve farklı web sitesi linkleri ile de gerek kendi web siteme gerek arkadaşlarımın ya da iş ortaklarımın sitelerine göndermeler yapabiliyorum. İstediğim gibi interaktif ve kullanışlı bir içerik yaratmış oluyorum.

Bir dergi ya da yayın hazırlama bu dergi hazırlama programı ile artık eskisinden çok daha kolay ve zevkli. Siz de benim gibi moda ile ilgili bir iş yapıyorsanız, yüklediğiniz her görselin ne kadar güzel olduğunu görüp her parçayı almak isteyecek ve modanın büyüleyici dünyasına her geçen gün biraz daha gireceksiniz.

Cevap bırakın

Burak Nalbantoğlu

Toronda’da yoğun bir web geliştiricisiyim. Güçlü yanlarım herhangi bir projede kıymetli  olan analitik ve yaratıcı zekamdır.