Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi Hazırlama Konusunda Tecrübe Edinmek çok Kolay

Dergi Hazırlama Konusunda Tecrübe Edinmek çok Kolay

Dergi hazırlama konusunda daha önce hiç tecrübem yoktu ama iyi bir program arıyordum. Birçok toplantıda bir blogger olarak bir dergimin olması gerektiğini konuşuyorduk.

Yemek tarifleri veren ve yurtdışında yaşayan bloggerların çoğunun online dergileri var ve onlar da dergi hazırlama konusunda sıfır tecrübe ile ilerlemişler bu yollarda. Bunu biliyordum ve ben de tariflerimi aylık bazda bir dergi haline getirme konusunda düşünceler içindeydim.

Dergime eklemek istediğim içerikler genellikle tarif yazıları ve videolardı. Bu nedenle mümkün olduğu kadar farklı içerik girebileceğim ve kaliteli sonuçlar alabileceğim bir programa ihtiyacım vardı. Sonunda, başka bir blogger arkadaşım bana YUMPU Publishing’dan bahsetti ve bu web sitesinde çok kolay ve pratik yollarla dergi hazırlayabileceğimi söyledi.

YUMPU Publishing aslında bir online yayın hazırlama sitesi. Burada her türlü e-yayını ve dergiyi hazırlamak mümkün: Bunlar arasında broşür, katalog gibi seçeneklerde var.

Site içinde toplamda 20 milyon yayın mevcut ve kullanıcılar da tüm yayınları görebiliyor. Bu siteye girip bir hesap açmak çok kısa sürüyor. Bir iki dakika içinde istediğim gibi bir profil oluşturabiliyorum ve kolaylıkla dergimi hazırlamaya başlayabiliyorum.

Dergi hazırlamak için yapmam gereken ilk şey bir PDF belgesi hazırlamak. Hazırladığım PDF belgesini bir dergi haline dönüştürmek ise yine sadece bir iki dakikamı alıyor.

Benim için en önemli şey, içeriklerimi ve tarif videolarımı doğru bir şekilde temsil edebilmemdi. Kısacası videolarımın bir dergi içeriğine yerleşmesi ve eksik olmaması çok önemliydi. Bu nedenle de birkaç dergi denemesi yaptım diyebilirim çünkü emin olmak istedim.

Her denememde de en kaliteli dergi örneklerini elde ettim. Eklediğim videolarımda eksik yoktu, görüntülerimde bozukluk olmadı ve tüm içeriğim tam istediğim gibi yerleşmişti. Hatta YUMPU Publishing benim yerime bir kapak bile seçebiliyordu. Eğer bu kapağı istemezsem profil ayarlarımdan kapağımı istediğim farklı bir görselle değiştirebiliyorum.

Tasarım konusunda da oldukça gelişmiş olan bu programda her türlü konuya uygun geniş bir tasarım seçeneği yelpazesi mevcut. Tasarımların hepsi de birbirinden farklı ve yaratıcı seçenekler.

Daha önceden moda dergileri için çok iyi seçenekler olduğunu duymuştum ama yemek bloggerı olarak yemek konusunda da tasarım seçeneklerini denedim ve sonuçtan çok memnun kaldım. Tasarımlar oldukça profesyonel görünüyor ve sonuçta prestijli bir dergiye sahip olabiliyorsunuz.

İçerik konusunda ise dilediğiniz gibi video ve ses kaydı ekleyebiliyorsunuz. İçeriklerinizin altında farklı web sitesi linkleri yerleştirebiliyorsunuz. Her yerden alıntı yapabilirsiniz ve istediğiniz linki rahatlıkla paylaşabilirsiniz.

Daha önceden hazırladığınız içerikleriniz web sitenizdeyse ve derginize hepsini yerleştirmek istemiyorsanız, bunun yerine web sitenizdeki video linklerini rahatlıkla derginizde paylaşabilirsiniz. Böylece, hem geçmişteki içeriklerinizi değerlendirmiş hem de okurlarınıza ulaşabileceğiniz farklı bir platform elde etmiş olursunuz.

Derginizi farklı bir içerik olarak kullanabilirsiniz. Eğer derginizi aylık değil de haftalık olarak hazırlamak isterseniz içeriğinizi kısa bir dergi şeklinde hazırlayıp dağıtabilirsiniz.

Derginizin profesyonel birinin elinden çıkmış gibi görünmesi için sayfa çevirme sesi efekti ekleyebilirsiniz. Diğer yandan, kolaylıkla uygun bir kapak görseli seçebilirsiniz. İçerikleriniz görsel kalitelerinde herhangi bir kayıp olmaksızın derginize yerleşecektir ve derginize kolaylıkla ses dosyaları da ekleyebilirsiniz.

YUMPU Publishing üzerinden açtığınız hesabınızda PDF dokümanlarınızı saklayabiliyorsunuz ve istediğiniz zaman bu içeriklerden yeni bir dergi oluşturabiliyorsunuz. Kendi hesabınız içinde çok sayıda doküman depolayabiliyorsunuz. Böylece işiniz hızlanıyor ve PDF dokümanlarınızı bir dergiye dönüştürmek çok kolaylaşıyor.

Dergi hazırlama ve dağıtımı

Her şeyi hazırladıktan sonra bir sonraki adım biz bloggerlar için dağıtımdır. Dergimi nerede ve ne zaman paylaşacağım benim için çok önemliydi. Bu nedenle de dergimi hazırladıktan hemen sonra Facebook, Pinterest ve Twitter gibi farklı sosyal medya platformlarında denemeye başladım. Denemelerim çok olumlu sonuç verdi çünkü dergim sosyal medyada en iyi şekilde temsil edildi.

Dergimin linkini birçok farklı platformda paylaşmaya devam ettim. Arkadaşlarımın platformlarında, farklı web sitelerinde ve kendi web sitemde paylaştım. Paylaştıktan sonra içeriklerimde birkaç değişiklik yapmak istedim. Bu değişiklikleri yaptıktan sonra da linkimin değişeceğinden korktum ama linkim ve uzantısı değişmedi. Böylece içeriklerimi de istediğim şekilde ve ne zaman istersem değiştirebildim.

Dergi hazırlarken kendi markam için özel olarak hazırladığımız taslağı da kullanabildim. Logom ve markama dair tüm detayları dergime yerleştirebildim. Böylece markamı da doğru bir şekilde temsil edebildim ve bu, bloğumun markalaşma hikâyesine büyük bir katkıda bulundu.

Bazen, yemek yaparken kullandığım ürünlerin satışı için anlaşmalar yapıyorum ve bu ürünleri web sitemde satıyorum. Bu nedenle bu ürünleri kendi dergimde de satmak ve duyurmak istiyordum.

Ürünleri kullanarak yaptığım yemek videolarının hemen altına bu linkleri görselleri ile yerleştirdim. Böylece hem ürünlerin satışını kolaylıkla yapabildim hem de iş birliklerim fazlalaştı.

Bu da bana hem daha fazla okur hem de daha fazla müşteri kazandırdı. Takipçi sayım da arttıkça birçok farklı içerik girmem için farklı teklifler almaya başladım.

Eğer daha fazla okura ve müşteriye ulaşmak istiyorsanız SEO, yani arama motoru optimizasyonu sayesinde bu çok basit. YUMPU Publishing, gelişmiş teknolojik altyapısı sayesinde Google ve Yahoo gibi arama motorlarında en üst sıralarda çıkmanızı sağlıyor.

Ayrıca arama kelimelerinizi de kendiniz belirliyorsunuz ve seçiminizi kendiniz giriyorsunuz. Böylece sizi bilenler de bilmeyenler de size kolaylıkla ulaşabiliyor.

Ben bu dergiyi farklı bir içerik şekli olsun diye kullanmaya başladım ama daha sonra işime yeni bir soluk getirdiğini fark ettim. Daha önceleri de farklı içerik geliştirme yolları üzerine düşünüyordum.

Bir yandan yemek tariflerime ulaşmak isteyen okurlarıma ve takipçilerime bir blog yazarı olarak kolay ulaşmanın yollarını, diğer yandan ise oluşturduğum içerikleri mükemmel bir platformda sunmanın yollarını arıyordum. En sonunda bu web sitesi isteklerime cevap verdi.

Bu platform üzerinde üretilen her dergi tüm cihazlarla uyumlu. IOS ve Android programlarında kolaylıkla kullanılabiliyor. Hem dizüstü hem de mobil cihazlarda kolaylıkla açılan dergi okuyuculara kolay ve keyifli bir okuma sunuyor.

Videolar çok net görüntüye sahip ve ses konusunda da hiçbir sorun yaşanmıyor. Yüksek teknolojik altyapı sayesinde sayfa çevirme sesi ve sayfa çevirme görüntüsü ekleyerek daha da profesyonel bir görünüm elde edebiliyorum.

Son olarak, sizinle dergi hazırlama programının avantajlarıyla ilgili bir liste paylaşmak istiyorum. Bu listede kısaca ne gibi özelliklere sahip olduğunuzu göreceksiniz. Bunların hepsini gerçekleştirmek için kendinize ait bir hesap açmanız yeterli olacaktır. Böylece kendinizi ve markanızı geliştirme yönünde bir adım daha atmış olacaksınız.

Özellikler:

  • SEO optimizasyonu

  • Ses ve video dosyaları ekleyebilirsiniz

  • Sosyal medyada kolay ve hızlı paylaşım

  • Mobil ve dizüstü olmak üzere tüm cihazlarda uyumlu görünüm ve altyapı

  • Kendi web sitenize link yaratma ve katalog üzerinden satış yapabilme şansı

  • Sayfa çevirme efekti ve yüksek teknoloji barındıran HTML kodlama

  • Yaratıcı şablon ve taslak seçenekleri

Cevap bırakın

Burak Nalbantoğlu

Toronda’da yoğun bir web geliştiricisiyim. Güçlü yanlarım herhangi bir projede kıymetli  olan analitik ve yaratıcı zekamdır.