Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

İyi Bir Dergi Nasıl Hazırlanır?

İyi Bir Dergi Nasıl Hazırlanır?

Çoğu kişi bana şu soruyu sorar: İyi bir dergi nasıl hazırlanır? Elbette ilk cevabım iyi bir ekiple olur ama ya iyi bir ekibiniz yoksa? Ya size destek olan birileri yoksa ve her işi tek başınıza yapmak zorundaysanız? Böylesi bir durumda iyi bir dergi nasıl hazırlanır?

Size bu sorunun cevabını vermek için buradayım. Uzun süredir dergi hazırlama ve editoryal konularda destek vermekteyim ve dergi hazırlama konusunda destek olduğum birçok müşterim var. Bu nedenle uzun süredir daha az bütçe ile daha profesyonel bir yayın hazırlama konusunda birçok araştırma yaptım. Haliyle, çevrimiçi yayın ve dergi tasarlama programlarına çok aşinayım.

Şu ana kadar birçok farklı dergi yapma programı kullandım ve uzun bir arayışın ardından sonunda en iyisini bulduğumu söyleyebilirim. Aradığım programın hem tasarım konusunda hem de içerik çeşitliliği konusunda yapacaklarımı desteklemesi gerektiğini düşünmüştüm. Bu nedenle de Joomag ve Issuu gibi örnekleri inceledikten sonra YUMPU Publishing’da karar kıldım.

Bu web sitesi istediğiniz gibi bir dergi hazırlamanız için her şeyi düşünmüş. Birçok tasarım seçeneği var ve bunlar ücretsiz. Tasarımların hepsi de özel ve birbirinden farklı.

Eğer moda için bir dergi yaratacaksanız buna uygun tasarımlar var; otomotiv için ise bambaşka tasarımlar. Kısacası, kaliteli bir tasarım elde etmeniz hayal değil. Rahatlıkla istediğiniz ve hayal ettiğiniz dergiye kavuşacaksınız diyebilirim.

İyi bir dergi nasıl hazırlanır sorusunun diğer cevabı ise iyi bir kapak tasarımında yatıyor. İyi bir kapak tasarımına ihtiyacınız var ve bunun için de bu dergi yapma programı size büyük kolaylık sağlıyor.

Herhangi bir fotoğraf veya görseli kapağa taşıyabilirsiniz ya da program sizin için özel bir görsel seçebilir ama her halükârda sonuçta elde edeceğiniz kapak tasarımı derginize en uygun tasarım olacaktır.

YUMPU Publishing, gelişmiş teknolojik altyapısı sayesinde herkese farklı seçenekler sunuyor. Dergi içeriklerinizi çeşitlendirebilir ve derginizi bir içerik olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin, derginizin içinde farklı videolar kullanabilir ve bu videoların her birini dışarıdan farklı linklerle bağlayıp farklı web sitelerine göndermelerde bulunabilirsiniz. Böylece farklı iş birlikleri yapabilirsiniz. Örneğin, bir video yerleştirdikten sonra o videonun gerçek web sitesini hemen altında paylaşarak müşterilerinize ve okurlarına iş birlikleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz.

Aynı uygulamayı ses kayıtları ve düz yazıların içinde link paylaşarak tekrarlayabilirsiniz. Röportajlar, kısa videolar, tarif videoları, moda videoları gibi farklı konuları birbirine farklı linklerle bağlayabilirsiniz. Böylece daha interaktif bir içerik de oluşturmuş olursunuz.

Size 10 yıllık medya tecrübem sayesinde şunu söyleyebilirim: Artık herkes birçok farklı konuyu tek bir yayında ya da tek bir içerikte görmeyi tercih ediyor ve tek bir konu üzerine yoğunlaşmak istemiyor. Bu nedenle derginize ekleyeceğiniz linkler ile videolar ve ses kayıtları çok işinize yarayacaktır.

Derginizi nasıl farklılaştırırsınız?

Dergi nasıl hazırlanır konusunda size bilgi vermem gereken diğer konu ise derginizi nasıl farklılaştıracağınız üzerine olacaktır. Derginizi içeriklerinizden başka nasıl farklılaştırırsınız? İçine farklı dergi ve bilgi veren web sitelerinden linkler paylaşarak.

Bu linkleri bir arada kullanmak yerine farklı yerlere embed etmenizi öneririm. Mesela kendinize ait bir web siteniz varsa bu web sitenizdeki bazı içerikleri de derginizin içinde tanıtabilirsiniz. Böylece hem web sitenize gönderme linkler eklemiş olursunuz hem de bilinilirliğinizi genişletmiş olursunuz.

Peki, her şeyi yaptıktan ve nasıl dergi hazırlayacağınızı keşfettikten sonra ne yapmalısınız? Elbette, paylaşım. Derginizi paylaşabileceğiniz birçok platform var. YUMPU Publishing size paylaşım konusunda geniş bir yelpaze sunuyor.

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor: Bu platformda toplamda 20 milyon dergi yayınlanıyor. Bu dergiler arasında sizin de derginiz tüm aramalarda yer alıyor ve bu durumda bir o kadar kullanıcı size ulaşarak yayınınızı keşfedebiliyor. Bu da sizin ve işiniz için bir fırsat yaratıyor ve size yeni iş birlikleri kazandırabiliyor.

Bu web sitesi hem masaüstü hem de mobil cihazlarda rahatça okunabiliyor. IOS ve Android sistemleri tarafından destekleniyor.

Bu nedenle okuyucularınıza hitap ederken kalite daha da önemli bir yer tutuyor. Bu dergi hazırlama programı size en yüksek kalitede görseller sunuyor.

Ayrıca sayfa çevirme efektleri ve sesleri kullanarak okurlarınızın mobil ve masaüstü cihazlarda derginizi okurken sayfa çevirme sesi duymasını sağlayabilirsiniz. Böylece profesyonel bir tasarımdan çıkmış izlenimi veren bir dergi yaratabiliyorsunuz.

Herhangi bir problem yaşadığınızda da size her an yardımcı olan bir destek ekibi bulunuyor. Kısacası, tüm bu saydıklarımı gerçekleştirirken web sitesinin personelinden de çok güçlü bir destek alabiliyorsunuz.

Paylaşım zamanı

Diyelim ki derginiz hazır ve farklı yerlerde paylaşım yapacaksınız. Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarında size verilen linki paylaşabilirsiniz.

Bu link sizin hesabınıza özel bir link oluyor ve dergi içeriklerinizi değiştirseniz de linkinizde herhangi bir değişiklik asla olmuyor. Kısacası, web sitenize yerleştirebildiğiniz derginizin linkini her yerde paylaşırken içerikleri de geri dönüp değiştirebiliyorsunuz.

Tüm bu özelliklerin hepsini ücretsiz kullanabilirsiniz. İyi bir dergi nasıl hazırlanır sorusunun bir diğer cevabı da bu bana göre: Bu tür özelliklerin ücretsiz oluşu ve kolaylıkla hazırlanabilir olması.

Bu web sitesine kaydolmak ve bir hesap açmak sadece birkaç dakikanızı alıyor. Sonra ise hızla bir PDF dokümanı hazırlayıp bu PDF dokümanını sürükleyerek siteye yüklediğinizde derginiz birkaç dakika içinde hazırlanıyor. Hem de kendi kendine, yani sizin herhangi bir çaba sarf etmenize gerek kalmadan derginiz bir dakika içinde elinizde oluyor.

İçeriklerinizi seçmek ve bir PDF dokümanı haline getirmeniz yeterli. Sınırsız sayıda yayın ve dergi oluşturabilirsiniz. Bu dergileri sınırsız platformda istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz. Farklı hesaplar açabilir ve her bir hesapta farklı dergiler yapabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kısıtlamanız yok.

Aynı şekilde dergilerinizin sayfa sayısını siz ayarlayabilirsiniz. İster beş sayfa ister seksen beş sayfa olsun dergilerinizin görsel kalitesi her zaman en üst düzeyde olacaktır. Dergilerinizi sadece sosyal medya ya da web sitelerinde paylaşmak zorunda değilsiniz, dilerseniz mailing de yapabilirsiniz.

Eskiden mailing yaparken bazı sorunlar olurdu. Örneğin, yüksek görsellerden dolayı her şey gitmezdi ama bu programda böyle bir sorun yaşamayacaksınız. Kolaylıkla mailing sisteminizi kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra dergi nasıl hazırlanır sorusunun önemli bir unsuru da kesinlikle çevrimiçi aramalarda okurlarınızın sizi bulmasıdır. Bu web sitesi altyapısı sayesinde size arama motoru optimizasyonu sunuyor.

Böylece sizi arayan herkes hemen bulabiliyorlar. Ayrıca arama kelimelerini de siz belirliyorsunuz. Böylece hem yeni okurlara hem de sizi ilk defa keşfeden kişilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu arama kolaylıkları ve paylaşım fırsatları sayesinde web siteniz, bloğunuz ve derginiz arasında etkileşim yaratabilir ve web sitenize daha çok okur ve ziyaretçi çekebilirsiniz.

Kolaylıkla yeni okurlar ya da müşteriler edinebilir ve blogger olarak internette ve sosyal medyada etki alanınızı artırabilirsiniz. Bu şekilde, hazırladığınız içerikleriniz de daha fazla kişiye ulaşacaktır.

Umarım ki tüm bu özellikler size dergi nasıl hazırlanır konusu üzerine bir fikir verebilmiştir. Sonuçta, kolay ve pratik olmak bu zamanda herkesin ihtiyacı. Bu nedenle hiç yılmadan en iyisini keşfetmeye devam.

Cevap bırakın

Burak Nalbantoğlu

Toronda’da yoğun bir web geliştiricisiyim. Güçlü yanlarım herhangi bir projede kıymetli  olan analitik ve yaratıcı zekamdır.