Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi yapma programları arasında en kullanışlısı burada

Dergi yapma programları arasında en kullanışlısı burada

Eğer bir web siteniz varsa ve benim gibi web siteniz üzerinden yazılar yayınlıyorsanız, sizin de bir pratik ve kolay bir dergi yapma programına ihtiyacınız var demektir. Uzun süredir arayış içindeyseniz ve kendinize göre, kolay, kullanışlı ve pratik bir program bulamadıysanız, bu yazıyı dikkatle okuyun!

Size bahsedeceğim yeni program ilginizi çekecek. Çünkü ben de aynı dertten mustarip bir şekilde uzun süre kendime uygun bir dergi oluşturma portalı aradım ve sonunda aradığımı YUMPU Publishing’da buldum.

Dergi hazırlama programı arayışında aradığım bazı özellikler vardı. Örneğin, programın hızlı bir şekilde bana istediğim yayını vermesini ve görsel kalitesinin de yüksek olmasını istiyordum.

Çünkü daha önce karşılaştığım dergi ve yayın oluşturma portallarının hiçbirinde istediğim hızı ve pratikliği bulamadım. Hızlı ya da pratik olsa da görsel kalitesi düşük oluyordu. Ama keşfettiğim yeni programda bu özelliklerin her ikisini de elde ettim diyebilirim.

YUMPU Publishing bir dergi ve online yayın hazırlama portalı. Bu platformda çok farklı özelliklerde birçok yayın hazırlamak mümkün. Ben işimden dolayı elbette dergi yapma programıyla ilgilendim ve portala ilk girdiğim andan itibaren kısa süre içinde birkaç dergi oluşturabildim.

Bunu yapmam sadece birkaç dakikamı aldı diyebilirim. Bu programın ücretsiz bir şekilde bu kadar kolay kullanım imkânıyla sunulması da beni çok tatmin etti. Tek bir kuruş bile ödemeden rahatlıkla oluşturduğum dergimi istediğim yerde paylaşabilmek ise bu online dergi yapma programını daha kullanışlı bir hale getirdi.

Issuu ya da Joomag gibi diğer e-dergi oluşturuculardan çok daha rahat kullanımı olan bu platformda çalışmak bir zevk. Yapmanız gereken ilk şey içeriklerinizi bir PDF dosyasında hazırlamak. Eğer benim gibi edebiyatla ilgili yazılar yazıyor ve kitap yorumları yayınlıyorsanız, bir PDF hazırlamak çok kolay olacaktır.

YUMPU Publishing’nun en iyi yanı ise içeriklerinizi yazılı, video ya da ses kaydı olarak yükleyebilmeniz. İnteraktif içeriklerin öneminin giderek arttığı günümüzde, bu özelliğin benim için vazgeçilmez olduğunun farkına vardım. Çünkü artık klasik bir dergi içeriğinin hiçbir önemi yok.

Önemli olan hareketli ve ilgi çekici içerikler hazırlamak. Örneğin, yaptığım röportajları ses kaydı olarak eklerken, yazarların farklı röportajlarını da video olarak ekliyorum. Bunların hepsini de yazılarımla destekliyorum. Böylece daha güçlü içerikler üretebiliyorum.

Ayrıca oluşturduğum her dergiyi de Pinterest, Facebook ve Twitter gibi istediğim sosyal medya portalında paylaşabiliyorum. Bunun için ihtiyacım olan tek şey embed edebildiğim bir link. Bu linki de istediğim her yerde kullanabiliyorum.

Dergi içeriğimde değişiklik yaptığımda ise bu link yenilenmeden aynı kalıyor. Böylece herkes içeriklerimin en güncel versiyonlarına ulaşabiliyor. Bu tür özellikler genellikle diğer dergi yapma programlarında yok. Oralarda linklerin sürekli yenilenmesi ve yeniden yüklenmesi gerekiyor.

Dergimi sadece masaüstü cihazlar da değil, akıllı telefonlar ya da Ipad gibi mobil cihazlarda da rahatlıkla açabiliyorum. Bu program hem Android hem de iOS işletim sistemlerine uyumlu. Hatta yayınıma mobil cihazlardan ve sitelerden ulaşan okuyuculardan, okuyucu deneyiminin çok tatmin edici olduğuna dair yorumlar alıyorum.

Kendi kimliğinizi ve markanızı oluşturun

Diğer programlar ile bu programı karşılaştırdığımda fark ettiğim başka bir şey daha var. Ücretsiz programların çoğunda reklam oranı çok yüksek. Bu nedenle, dergim ya da yayınım için oluşturduğum markamı ya da kimliğimi kullanmam mümkün olmuyor.

Ama YUMPU Publishing’da öyle değil. Burada kendi kimliğimi ve markamı çok etkin bir şekilde kullanabiliyorum. Okurlarıma istediğim gibi ulaşabiliyorum ve onlar yayınımı okurken gerçekten kimliği olan bir dergi okuduklarını hissediyorlar.

Bana göre, bir derginin en güçlü yönlerinden birisi kendisi için ürettiği tasarımı ve kimliğidir. Bu web sitesi de bana bu fırsatı tanıyor. Tasarım konusunda da çok kolay bir kullanım ve daha da önemlisi çok şık seçenekler sunuyor.

Diğer programlarda çok az seçenek olduğu için bu konu çok dikkatimi çekti. Diğer portallardaki ücretsiz dergi yapma programlarına baktığımda tasarım konusunda çok az seçenekle karşılaştım. Neyse ki, bu programda çok fazla seçenek var. Hem gönül rahatlığıyla istediğim tasarımı kullanabiliyorum hem de ekstradan bir ücret ödemek zorunda kalmıyorum.

Portalda yaklaşık 20 milyonun üzerinde yayın var ve benim yayınım da onlarla birlikte sergileniyor. Oluşturduğum dergi de tüm kullanıcılara ulaşıyor. Okurlara ulaşmanın çok önemli olduğunu biliyorum ama hiçbir site bununla ilgili etkin bir çözüm sunmuyor.

Bu portal ise oluşturduğunuz dergi için Google ve Yahoo gibi büyük arama motorlarında arama motoru optimizasyonu, yani SEO olanağı sunuyor. Bu da demek oluyor ki, sizinle ilgili herhangi bir kelime arandığında yayınınız ilk sıralarda çıkarıyor. Böylece yüzlerce yayın arasında kaybolmuyorsunuz. Ayrıca kendi arama kelimelerinizi kendiniz ayarlayabiliyorsunuz ve bu şekilde tüm kontrol sizde oluyor.

Bazen, çok nadir de olsa, bazı yazar arkadaşlarım kendi web sitemde kitaplarını satmamı istiyorlar. Ben de onları kırmıyorum ve bunu yapıyorum. Dergi yapma programı sayesinde artık bunu yapmam her zamankinden daha kolay. Çünkü istediğim gibi bir alışveriş listesi ekleyebiliyorum ve yanına ya da altına koyduğum linkler sayesinde okuyucuları doğrudan web siteme yönlendirebiliyorum. Böylece satışlarımı da istediğim yerden yapabiliyorum.

Aşamalarla dergi yapma programı

Dergi yapma programında derginizi hazırlarken bazı aşamalar var. Bunlar çok pratik ve kolay aşamalar. Bir PDF dosyası hazırlamadan önce Word ya da Excel’de de bir dosya hazırlayabilirsiniz. Photoshop bilginiz varsa onu da öneririm.

İnternette ücretsiz PDF çevirici programlarından herhangi birisini kullanarak Excel ya da Word dosyanızı PDF’e çevirin ve web sitesine yükleyin. Kendinizle ilgili bir hesap oluşturun. Eğer farklı bir şirketiniz varsa şirketiniz için farklı, kendi şahsınız için farklı hesaplar oluşturabilirsiniz. Hatta, eğer bir müşteri için çalışıyorsanız, o müşteri için bile özel bir hesap oluşturabilirsiniz.

Açtığınız profilinizi eksiksiz doldurmanızda fayda var. Sizinle ilgili en çok bilgi bu alanda yer alacaktır. Her şeyi hazırladıktan sonra da linkinizi kendi web siteniz dâhil her yerde kullanabilirsiniz. Böylece hem kendi bloğunuzu hem web sitenizi hem de içeriklerinizi istediğiniz her yerde tanıtabilirsiniz.

Bu arada eğer yayınınızı bir yerlere göndermek istiyorsanız, mail içinde embed edebilirsiniz. Bunu yaparken görsel boyutlarının ya da video ve ses kayıtlarının büyüklüğü hiçbir sorun çıkartmıyor. Kolaylıkla ve kısa zamanda herkese gönderim yapabiliyorsunuz.

Kolaylıkla oluşturduğunuz derginizi, kısa sürede istediğiniz herkese yollama fırsatı veren bu dergi yapma programı size müşterilerinizle farklı platformlarda buluşma şansı da tanıyor.

Diyelim ki bir sorun yaşadınız, web sitesi bünyesinde size yardımcı olacak bir sürü asistan var. 7/24 yazabileceğiniz ve hemen cevap alabileceğiniz birçok kişi yanı başınızda olacak. Bu da bu dergi yapma programını tercih etmeniz için başka bir neden ve sizi bu tercihi yaptığınız için asla pişman etmiyor.

YUMPU Publishing sayesinde birkaç yayın birlikte üretebilirsiniz. Yaptığınız yayınlarınızı depolayabilirsiniz. Ayrıca farklı alanlarda birçok yayın üretebilirsiniz. Bir yayın oluşturmak ya da dergi yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Cevap bırakın

Burak Nalbantoğlu

Toronda’da yoğun bir web geliştiricisiyim. Güçlü yanlarım herhangi bir projede kıymetli  olan analitik ve yaratıcı zekamdır.