Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi Kapağı Hazırlamak Artık çok Kolay

Dergi Kapağı Hazırlamak Artık çok Kolay

Bir dergiyi asıl gösteren şey kapağıdır. Derginin okura ilk gösterdiği şey kapağındakidir. Bu nedenle de en önemli şey öncelikle etkileyici ve çekici bir kapağa sahip olmaktır. Hem iyi bir dergi yapmak hem de yaptığınız dergiye uygun bir kapak tasarlamak zor. Eskiden, iyi bir dergi kapağı hazırlamak için en önemli unsurlardan biri biraz tasarım bilginiz olmasıydı ama artık bu değişti. Artık hiçbir tasarım bilginiz olmadan da harika bir kapak yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey ise doğru programı bulmak.

Daha önce hiç dergi tecrübem olmadı. Her zaman bir dergi tasarlamanın en kolay yolunu aradım. Çünkü içerik yazan bir blogger olarak ben hep yazmaya odaklandım ve tasarımda da hep geride kaldım. Bu nedenle kolaylıkla kullanabileceğim bir dergi tasarlama programı arayışı içine girdim. Bu arada birçok programı da araştırmış oldum. Birçok programda tasarım kolay olsa da kapak hazırlamak gibi en önemli unsurların eksik olduğunu gördüm. En sonunda rastladığım YUMPU Publishing ise tüm ihtiyaçlarımı karşıladı. Bu programda hem tasarım yapmak ve dergi kapağı hazırlamak çok kolay hem de içerikleri yerleştirmek çok pratik.

Dergi ve online yayın hazırlamak için tasarlanmış bu web sitesinde dergi ve dergi kapağı hazırlamak için bazı aşamalar var: Bunlardan birincisi kendinize ait bir hesap açmak, ikincisi Word ya da Excel’de içeriklerinizi hazırlamak. Üçüncü aşamada bu içerikleri PDF dönüştürücü ile PDF’e çevirdikten sonra ise oluşturduğunuz bu PDF dokümanını sürükleyerek web sitesine ekleyebilirsiniz. Sonunda bir ya da iki dakika içinde harika kapaklı bir dergiye sahip olduğunuzu göreceksiniz. Tüm bunları yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey içeriklerinizi istediğiniz sırada yerleştirmek ve dergi kapağını hazırlarken yerleştireceğiniz fotoğrafı ya da görseli seçmek. YUMPU Publishing, sizin için her şeyi kolaylıkla yapıyor. Hatta, eğer siz karar veremiyorsanız sizin yerinize bir görsel seçerek kapağınızı bile hazırlıyor.

Bu web sitesinde bir anda birkaç hesap açabilirsiniz. Mesela hem kişisel hem de şirket hesabınız olabilir. Bu hesaplar üzerinde farklı ve sınırsız sayıda yayın üretebilirsiniz. Diğer yapmanız gereken şey ise ilgi çekici içerikler hazırlamak. Web sitesi altyapısı sayesinde size video, ses ve her türlü içerik şeklini eklemek için fırsat tanıyor. Limitsiz sayfa kullanımı yapabilirsiniz. İstediğiniz kadar yayın oluşturabilirsiniz ve tüm bunları ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Size ücretsiz olarak sunulan diğer özellikler arasında HTML5, Flash ve JS için de uyumlu bir teknolojik altyapı ve sınırsız kullanım var.

Eğer özellikle ulaşmak istediğiniz müşterileriniz varsa yine işinizi sizin için halleden bir ortağınız var. Eğer SEO, yani arama motoru optimizasyonu gibi konularda kafanız karışıksa ve müşterilerim beni nasıl bulacak ya da kendimi nasıl daha iyi tanıtırım gibi sorulara cevap arıyorsanız yine doğru yerdesiniz demektir. Çünkü burada kendi belirlediğiniz arama kelimeleri sayesinde Google ve Yahoo gibi arama portallarında ilk sıralarda çıkabiliyorsunuz. Böylece oluşturduğunuz ve çevrimiçi bir şekilde nette duran yayınınıza herkes ulaşabiliyor.

İyi bir kapak tasarımı

Tüm bunları yaparken en önemli şey elbette iyi bir dergi kapağı hazırlamaktır. Kapağı tasarlarken derginizin içeriğine uygun ve dergideki en önemli ve en yoğun işlediğiniz konu üzerine düşünmeniz gerekir.

Örneğin, profesyonel dergileri düşünün: Kapak konusu her zaman içeride işlenen ve öne çıkan bir konuya dair bir fotoğraf ya da özel seçilen bir görseldir. Bu nedenle siz de dergi kapağınızı hazırlarken bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Diğer yandan da, ilgi çekici bir fotoğraf bulmanız gerekmektedir. Bu web sitesi size birçok tasarım şekli ve görsel seçeneği sunuyor. Bu nedenle bir kapak seçmekte zorlanıyorsanız kapak yapma konusunda sizin için tüm işi üstlenen bir programla karşı karşıyasınız.

Eğer programın sizin için seçtiği kapağı beğenmezseniz profilinizden kapak görselinizi rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Dergi kapağınızı hazırladıktan sonra ise içeriklerinizin interaktif ve farklı olmasına dikkat etmelisiniz. Video içerikleri bloggerlar arasında en çok tercih edilen içerik türleri arasında ama aralarda yazılar ve ses kayıtları ile süslenen bir dergi içeriği sadece videodan ibaret bir içerikten çok daha ilgi çekici olacaktır.

Derginizin kapağını hazırlarken ve oluştururken bu süreci kontrol etmek için masaüstü ya da mobil cihazlara bakabilirsiniz. Program her iki alanda da desteklendiği gibi IOS ve Android cihazlarda da istenilen sonucu en iyi görsel kalite ile veriyor.

Derginizi istediğiniz alanda rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Mesela bir web siteniz varsa buraya embed edebilirsiniz, dergi linkinizi (Facebook, Twitter ve Pinterest gibi) her türlü sosyal medya platformunda kullanabilirsiniz.

Derginizin hazırladığınız kapakla birlikte şık bir şekilde istediğiniz platformda belirdiğini görünce kendinizle gurur duyacaksınız. Ben bile hiç tasarım bilmeyen bir blogger olarak karşımda hazırladığım derginin şık tasarımını ve kapağını görünce kendimle gurur duydum diyebilirim.

YUMPU Publishing’un kullanımı en kolay dergi kapağı hazırlama programı olduğunu söyleyebilirim. Bu konudan bahsederken paylaşım kolaylığından biraz daha bahsetmek istiyorum. Eğer mailing yapmak istiyorsanız içeriklerimizi gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz.

Boyut problemi olmuyor. En büyük boyutta içerikler bile rahatlıkla her yere ulaşabiliyor. Birçok kişinin bu tür yayınları daha çok müşteri kazanmak için kullandıklarını biliyorum.

Tüm bunları yaparken kendi kurumsal kimliğinizi ya da kendiniz için özelleştirdiğiniz logolarınızı ve tasarımınızdan bir parçayı da kullanabilirsiniz. Kısacası, derginizi kolaylıkla kendi şirketinizin tanıtımı için kullanabilirsiniz.

Örneğin, ben ve ekibim başka bloggerlarla çalıştığımızda onların da kimliğinin belirgin olması açısından bize verdikleri logoları yerleştirerek tasarıma katkıda bulunuyoruz.

Derginizin içine farklı linkler ekleyebilir ve bu linkleri farklı yerlerde paylaşabilirsiniz. Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız ürünlerinizin web sitenizde yer alan linklerini buraya yerleştirebilir ve alıcıları rahatlıkla web sitenize yönlendirebilirsiniz.

Böylece farklı müşterilere satış yapabilir ve içerikleriniz sayesinde daha çok müşteriye ulaşabilirsiniz. Eğer farklı müşterilerle çalışan bir bloggersanız bu tür bir özellik çok işinize yarayacaktır.

Bir problemle karşılaştığınız durumda ise size her an yardım eden bir ekip var. Tüm sorularınıza ve sorunlarınıza hemen cevap alabiliyorsunuz. Diyelim ki dergi kapağı hazırlarken bir sorun yaşadınız. Sorununuzu paylaştıktan sonra hemen birkaç dakika içinde cevap alabilirsiniz.

Bu programda herhangi bir tasarım değiştirmek ve yeniden yapmak da çok basit. Bunun için herhangi bir bilgiye sahip olmanıza gerek yok ve bunu daha önce belirtmiştim.

En sonunda çıkan sonuç ise gerçek bir profesyonel tarafından hazırlanmış gibi görünen bir kapak ve dergi. Ayrıca bu platformdaki 20 milyondan fazla kullanıcı da sizin yayınıza anında ulaşabilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey derginizi hazırlamak ve ilgi çekici bir kapak tasarımı yapmak.

Joomag ya da Issuu gibi diğer dergi tasarlama programları ile kıyaslandığında bu program çok daha gelişmiş ve kullanışlı. Her şey kullanıcı kolaylığı ve tecrübesi üzerine tasarlanmış.

Bu nedenle de kullanımı pratik ve hızlı. İyi bir kapak tasarımı ve interaktif bir dergi içeriği için herkese tavsiye ettiğim tek program bu ve müşterilerim için neredeyse her gün kullandığım platform burada diyebilirim.

Cevap bırakın

Burak Nalbantoğlu

Toronda’da yoğun bir web geliştiricisiyim. Güçlü yanlarım herhangi bir projede kıymetli  olan analitik ve yaratıcı zekamdır.