Daha fazla erişim, daha iyi yerleştirme! En iyi Google konumlarına ve maksimum çevrimiçi görünürlüğe giden kolay yolu keşfedin.

Dergi tasarımı yapmanın en keyifli yolu

Dergi tasarımı yapmanın en keyifli yolu

Bir dergi tasarlamayı bilmiyor musunuz? Ama dergi yapmak mı istiyorsunuz? Bu artık çok kolay… Size nasıl olduğunu anlatacağım.

Çok kısa bir süre önce küçük bir ajans sahibi oldum. Bundan önce bir bloggerdım ve hem içerik üretimi hem de müşterilerime tanıtım aşamalarında online yayın kullanımı konusunda kendimi geliştirdim.

Bu süre zarfında müşterilerime hazırladığım birçok online yayın oldu. Bunlar arasında en çok zorladığım nokta ise dergi tasarımıydı. Nedeni ise basit: Bir dergi tasarımında en önemli şey görsel kalite ve içeriklerin doğru şekilde yerleştirilmesi.

Her ne kadar eskiden editörlük yapmış olsam da kendimi her konuda yetkin göremiyordum. Bu nedenle de doğru içerikleri hazırlayabiliyor ama tasarıma doğru şekilde yerleştirme konusunda çok zorluk çekiyordum. Bunun için birçok dergi yapma programı kullandım, örneğin Issuu ya da Joomag ama hiçbir bana istediğim geri dönüşü sağlamadı.

Sonunda ise YUMPU Publishing ile karşılaştım. Aslında bu web sitesini bir arkadaşım vesilesi ile öğrendim ve bu web sitesi sayesinde istediğim gibi bir dergi yapabileceğimi keşfettim. Hatta bu tasarımı yapmak o kadar keyifli hale geldi ki kendim için özel bir dergi bile ürettim.

Bir dergi hazırlamak ilk bakışta biraz zor görünebilir çünkü her şeyin uyum içinde olduğu bir tasarım ve görsel birliktelikten bahsediyoruz. Ama ben işim gereği, bunu öncelikle müşterilerim adına yapmak zorundaydım.

Onların bazı ihtiyaçlarını karşılamak için gerektiği zaman bir dergi hazırlamam gerekiyordu. Eğe siz de dışarıdan editörlük hizmeti veriyorsanız, her görüştüğünüz müşteri sizden bazı örnekler görmek isteyecektir.

Bu durumda vaktinizi çok fazla harcamadan profesyonel görünümlü bir örnek ortaya çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. Derginizin konusu ne olursa olsun, moda, eğitim, otomotiv, hiç fark etmez, önemli olan içeriklerinizi doğru seçmeniz çünkü geri kalan her şeyi YUMPU Publishing sizin için hallediyor.

Belirttiğim gibi, ben daha çok müşterilerim için örnek dergi tasarımları ile uğraşıyordum. Bu nedenle de onları memnun edecek sonuçlar elde etmem gerekiyordu. Tasarımı ve içerik yazıları birbiriyle uyumlu bir dergi yapmak ilk görevimdi. YUMPU Publishing da ise bu çok basit.

Bu programı kullanmak çok kolay. En önemlisi, eğer benim gibi birkaç müşteri ile aynı anda çalışıyorsanız, programın hızı. Hazırladığım içeriklerimi PDF olarak yükledikten hemen sonra iki dakika içinde bir dergiye sahip olabiliyorum.

Sizlerin de benim gibi elinde birçok içerik varsa ve bunların hepsini toparlayarak müşteriniz için bir tasarım oluşturmak istiyorsanız, bu programı rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçeriklerinizi Word ya da Excel programlarında da hazırlayabilirsiniz.

Tüm bunları bir PDF çevirme programı ile PDF’e çevirip bir iki dakika içinde derginizi elinize alabilirsiniz. Peki ya sonra? İşte bundan sonrası daha da keyifli. Çünkü bu aşamadan sonrası paylaşımlara kalmış.

Bu dergi tasarım programı size her ortamda rahatlıkla paylaşım yapabilme imkânı sunuyor. Derginiz masaüstü ya da mobil cihazlarda harika görünüyor.

Tasarladığınız dergiyi aynı zamanda Facebook, Twitter ya da Pinterest gibi sosyal medya platformlarında da paylaşabilirsiniz. Paylaşımlarınızda görsellerinizde ve içeriklerinizde herhangi bir bozulma olmuyor.

Paylaşımlarda en önemli şey içeriklerinizin verilen link üzerinden aynı kalitede çıkması çünkü bu durumda müşterilerinize karşı sorumluluğunuz söz konusu. Bu web sitesine bu konuda da güvenebilirsiniz.

Paylaşım ve SEO özellikleri

Bunun dışında, derginizi herhangi bir web sitesi üzerinden de paylaşabilirsiniz. Mesela ben, kimlerle çalışıyoruz kısmında bu dergilerin linklerini mutlaka paylaşıyorum ve bu şekilde müşterilerimi daha önce yaptığım işlere yönlendirebiliyorum.

Bu paylaşımları yaparken diğer önemli bir diğer konu ise, yayınızda değişiklik yaptığınız takdirde bu değişikliklerin farklı bir linkte değil aynı linkte kalması. Böylece yayınınızı tekrar tekrar sosyal medya ya da web siteleri üzerinde farklı linklerle paylaşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Müşterilerimi memnun eden diğer bir özellik ise SEO, yani arama motoru optimizasyonuydu. Web sitesi kendi arama motoru optimizasyonu olanaklarını kullanarak bu teknik servisi müşterilerine de sunuyor.

Böylece sizin de kendi içerikleriniz için oluşturduğunuz arama kelimeleri sayesinde müşterilerinizin sizi bulabilmeleri mümkün oluyor. Kısacası, arama motorlarında (Google ve Yahoo gibi) seçtiğiniz kelimeler arandığında ilk sıralarda çıkabilmeniz için bu programı kullanmanız yeterli.

Benim gibi farklı müşterileriniz varsa böyle bir programa ihtiyacınız var demektir. Dergi tasarlarken en önemli nokta, müşterinin kurumsal kimliğini korumaktır.

Ben de çalıştığım müşterilerin kurumsal kimliklerini korumak ve onlara tasarladığım dergilerde kimliklerini daha iyi ifade edebilme şansı vermek istiyorum. Bu tasarım programında bunu yapmak da çok kolay. Hiçbir reklam olmadan rahatlıkla kişisel ve kurumsal kimlikleri bu tasarımlara ekleyebiliyorum.

Herhangi bir zorlukla karşılaştığımda ise sürekli beni dinleyen ve hemen bana cevap verebilen bir müşteri hizmetleri ekibi var. Eğer bir yerde sorun yaşıyorsam, tasarım ya da içerik eklemekle ilgili bazı sorunlarım varsa, tüm bu sorunları hemen çözebiliyorlar.

Kullanım kolaylığı

Kullanımı en kolay dergi tasarlama programı budur diyebilirim. PDF içeriklerimi sadece sürükleyerek yüklüyorum ve istediğim video kaydı ya da ses kaydını da ekleyebiliyorum.

Eğer mailing yapmak istersem yine içeriğimi gönül rahatlığıyla ekliyorum ve istediğim kişilere sorunsuz bir şekilde dağıtım yapabiliyorum. Bu özelliği ile birçok müşteri kazandım. Bir müşterinin isteği bellidir; daha fazla kişiye ulaşmak ister. YUMPU Publishing bunu en iyi şekilde tamamlıyor.

Ayrıca müşterilerimin haberlerini ya da web sitelerini de tasarladığım içeriklerin içine yerleştirebiliyorum ve böylece onların da işlerine katkıda bulunuyorum. Kısacası, yüzde yüz müşteri memnuniyeti konusunda oldukça tatmin edici sonuçlar elde ettiğimi söyleyebilirim.

Tüm bunları ücretsiz yapabiliyor olmak çok güzel. Eğer daha çok tasarım özelliği gibi daha gelişmiş özellikler kullanmak istiyorsanız, ödeme planları da mevcut. Ödeme planları da çok uygun. İnternetteki diğer sitelerle karşılaştırılınca bu ücretleri ödemek de daha kolay çünkü ödemelerde sunulan kolaylıklar var.

Bu dergi hazırlama programı, ücretsiz versiyonunda limitsiz dergi oluşturma, limitsiz sayfa kullanımı, HTML5, Flash ve JS için de uyumlu bir teknolojik altyapıyı zaten size veriyor. Ödeme versiyonunu seçtiğiniz takdirde ise ayda 8 dolara Google analitik, reklamsız kullanım ve gizlilik seçeneklerini değiştirebiliyorsunuz.

Bu durumda bir dergi tasarlamak hem kolay hem de ucuz oluyor. Kolaylıkla, zorluk çekmeden ve hiçbir ücret ödemeden dergi oluşturabiliyorsunuz. Sınırsız sayıda dergi oluşturabiliyorsunuz. Örneğin tek bir hesap üzerinden birçok dergi oluşturabilirsiniz.

Dahası birkaç hesap açabilir ve her hesapta farklı dergiler yapabilirsiniz. Ayrıca her hesaba depolama alanı sunuluyor. Diyelim ki birçok içeriğiniz var ama hepsini tek bir dergide kullanmak istemiyorsunuz.

Bu durumda yapmanız gereken şey, web sitesindeki hesabınıza ait depolama bulutunda bu içerikleri saklamak. Böylece geri döndüğünüzde farklı bir online yayın üretebilirsiniz ve hiçbir şeyi yeniden yüklemenize de gerek kalmaz.

Tüm bu özellikleri yazarken kendime ait bir dergi oluşturduğumu söylemeyi unuttum. Aslında amacım kendi içeriğimi yaratmaktı.

Ben de dergimi genel olarak bir tanıtım içeriği olarak kullanmak için ürettim ve mailing sistemiyle ulaştığım herkese dergim aracılığıyla kendi şirketimi tanıtmış oldum. Böylece hem müşterilerime hem de kendi şirketime yarar sağladım.

Cevap bırakın

Burak Nalbantoğlu

Toronda’da yoğun bir web geliştiricisiyim. Güçlü yanlarım herhangi bir projede kıymetli  olan analitik ve yaratıcı zekamdır.